İletişim eğitimi uzmanı ve konuşma koçu Ali Kayadibi, 24 Haziran seçimlerinin ardından siyasetçilerin kullandığı sözlü ve sözsüz iletişim dilini değerlendirdi,

“Siyasetin özünde çekişme, yarış, rekabet ve kazanma arzusu vardır. En etkili ve değişmez kural da söz söyleme sanatıdır. Siyaset, uygarlık tarihi boyunca etkili söz söyleyenlerin gücünü gösterdiği alan olmuştur” dedi. Siyasetçilerin güncel, özgün, hassas, gönüllerde ve zihinlerde yer tutacak bir dil seçmesi gerektiğini vurgulayan Kayadibi, şöyle konuştu:

Beden dili de önemli

“Konuşma üslubu, siyaset dili tercihi ve iletişim becerileri sonucu tayin ediyor. Bunun için öncelikle siyasi mesaj verilirken kullanılan dille, hedef kitlenin anlayacağı dilin örtüşmesi gerekiyor. Ayrıca beden dili de yüzde 55 etkili, bedenimizin sözlerden önce iletişime geçer. Konuşmaya bütünlük katar, siyasetçinin samimiyetini onaylar. Bu yüzden kalıcı bir etki bırakmak için dil ve beden bütünlüğü içinde kurulacak güçlü bir siyasal iletişim becerisi gerekiyor.”

Ali Kayadibi son olarak, seçimlerde iletişim teknolojilerinden yararlanma olanaklarının adil olduğunu ancak, dili kullanma becerisine sahip siyasi aktörlerin avantaj yakaladığını söyledi.