Sizin de hatırlama gücüyle siyasetteki kalıcı adı gibi hafızasıyla da hayran bırakan merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel gibi bir isim hafızanız olsun ister misiniz? Kim istemez değil mi? O halde siz de bu programın içinde yer almalısınız.

İhtiyaç duyduğumuz en önemli yeteneklerden biri insanların isimlerini hafızamızda tutabilme yeteneğidir. Bir araştırmaya göre insan ilişkilerindeki kalitenin, kişilerin başarı ve kazanç düzeylerini yüzde 80–90 oranında etkilediği görülmektedir. 

Kişisel gelişim eğitimlerinin insanları etkileme ve iletişim derslerinde ilk işlenen konu; İnsanlara ismiyle hitap etmenin gerekliliğidir. Bu, o kişiye değer verdiğinizi gösterir ve onun size karşı olan sevgi ve saygısını artırır. Dolaysıyla insan ilişkilerimizde başarı için iyi bir isim hafızası şarttır. Çünkü bir insanı kazanmanın en kolay yolu onun ismini bilmek ve önemli olduğunu hissettirmektir. Tarih boyunca siyasetçiler bu taktik sayesinde kendilerine destek veren insanlar toplamıştır. Şüphesiz herkesin en değerli varlığı kendi ismidir. 

Eğer bir insanın ismini bilmiyorsak ona verdiğimiz mesaj şu olur:

“Seni tanımıyorum ve değerli bulmuyorum.”

Açıkçası en kızdığımız insana, hatta düşmanımıza bile böyle demeye çekiniriz. İsimlerini bilmediğinizde insanlara bilinçaltı düzeyde söylediğiniz de budur. Zaten günümüzde en başarılı şirketler, müşterilerinin isimlerini personeline ezberleten şirketlerdir ve başarılı liderler takipçilerine isimleriyle hitap ederek etkinliklerini daha da artırırlar.

Hepimiz tanıştığımız insanların isimlerinin hafızamızda kalmasını istiyoruz. Ancak çoğu zaman tanıştıktan 1–2 dakika bile geçmeden isimlerini unutuveriyoruz. Modern yaşam tarzının ürettiği iş yoğunluğu ve stres bu sorunumuzu her geçen gün biraz daha büyütmektedir. Fakat üzülmeyin, her şeyde olduğu gibi, doğru bir çalışma yöntemi ve birazcık gayretle bunu aşmak çok kolay ve eğlenceli.

Süre: 3 saat